Yükleniyor..

45 Yaş ve Üzeri Bireyler E-Sigarayı Benimsediler

Yapılan araştırmalara göre, yaşça büyük jenerasyonlar da elektronik sigaranın sigarayı bıraktırma ve zarar azaltımı konularında sunduklarını anlamaya başlıyor.

Geçtiğimiz son on yılda, elektronik sigara neredeyse hiçlikten gelerek şu an elimizdeki en başarılı ve en hızlı sigarayı bıraktırma aracı oldu. Uzun süredir elektronik sigara kullanan topluluğun çoğunluğunu nikotin bağımlılığını sona erdirmek isteyen genç jenerasyonlar oluşturuyordu. Bu gruplar aslında halâ elektronik sigara topluluğunun çoğunluğunu oluştururken, son yıllarda elektronik sigara kullanan 45 yaş ve üzeri bireylerin sayısında ciddi bir artış yaşandı. Öyle ki yeni bir çalışma, 45-54 yaş aralığındaki bireylerin elektronik sigara kullanım oranlarının geçtiğimiz yıllara göre neredeyse iki kat arttığını gözler önüne seriyor.

Bu yeni bulguların hepsini daha da önemli yapan şey ise elektronik sigaralara nasıl yaklaşılması gerektiği konusundaki süren tartışmalar. Elektronik sigaraya karşı olanlar bu cihazların gençler üzerindeki etkisi hakkında endişelenirken, zarar azaltımı veya sigarayı bıraktırma konularındaki değerini görmezden geliyor. Elektronik sigarayı savunanlar ise elektronik sigaraların ne kadar kullanışlı olabileceği konusundaki günden güne artan kanıtlara dikkat çekiyor. Elektronik sigara kullanımı ile ilgili tartışmaların azaldığına dair bazı işaretler varken, bu cihazların değerini doğru bir şekilde anlayan yaşlı yetişkinlerin sayısındaki artış elektronik sigaranın kamudaki algısı için harika olabilir.


Resim


Yeni Çalışma

Söz konusu çalışma Londra merkezli bir piyasa araştırma firması olan Mintel tarafından yayınlandı. Özetle, satışlardaki birkaç yıldır yaşanan gerilemeye rağmen Birleşik Krallık’taki elektronik sigara piyasasının halâ oldukça güçlü olduğu sonucuna varıldı. Ekip gerekli veriyi toplamak için ülkedeki elektronik sigara kullanıcılarına bu cihazları kullanmaya nasıl ve ne zaman başladıklarını ve ayrıca bu konudaki riskler hakkında ne düşündüklerini sordu.

Ekibin vardığı önemli sonuca göre elektronik sigara piyasası 2018 yılı içerisinde 12% civarında değer kazandı. Bu yalnızca Birleşik Krallık içinde 300 milyon pound değerinde bir endüstri demek. Buna ek olarak çalışmada elektronik sigara kullanıcısı olan yetişkinler hakkında da ilgi çekici veriler elde edildi. Ekip 45-54 yaş aralığındaki bireylerin 70%’inin şu anda elektronik sigaranın hem popüler hem de çok daha güvenli bir seçenek olduğuna inandığını belirtti. Bu sonuçları daha da etkileyici yapan şey, aynı yaş grubu birkaç yıl önce elektronik sigaraların işlevlerini tam olarak anlamazken şu anda bu yaş grubu içerisinde hızlı bir kullanım artışı ile kaşrı karşıya olmamız.

18-24 yaş arası grup için elektronik sigara satışlarındaki düşüş dikkat çekiyor. Raporda halâ en fazla elektronik sigara kullanım oranına 18-24 yaş arası gençlerin sahip olduğunu (28% civarı) ve bu oranın 2016’daki 24%’lük orana göre biraz arttığı belirtildi. Ayrıca yine aynı çalışmaya göre, ne yazık ki çoğu Britanyalı hükümetin elektronik sigara konusunda düzenlemelerine sıcak bakıyor. Elektronik sigaraların daha fazla kontrol edilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı 62% iken, 42%’lik bir kısım ise elektronik sigarayı sigaradan bir “kurtuluş” olarak görüyor.

Neden Elektronik Sigara?

Şanslıyız ki, elektronik sigara konusunda endişeli olanlar için elektronik sigaraların gençleri sigaraya teşvik etmediğini ortaya koyan çok sayıda kanıt var. 60.000 genç üzerinde yapılan bir çalışmanın sonucuna göre sigara kullanmayan gençlerin sigaraya geçiş yapması bir yana dursun, bu gençlerin yalnızca 0.1-0.5%’i elektronik sigaraları düzenli olarak kullanıyor. Elektronik sigaranın elimizdeki en iyi sigarayı bıraktırma aracı olduğunu düşündüğümüzde bu sonuç daha da mantıklı geliyor. Hatta, Louisville Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmada yaygın olan tüm sigarayı bıraktırma yöntemleri test edildi ve elektronik sigaranın reçeteli ilaçları dahi geride bıraktığı görüldü.

Elektronik sigaraların zarar azaltımı konusundaki başarısı da oldukça etkileyici. Bunun ile ilgili kanıtlar 2015’e, İngiltere Kamu Sağlığı kurumunun elektronik sigaraların sigaralara kıyasla en az 95% daha az zararlı olduğunu açıkladığı yıla kadar dayanıyor. Bu gibi bir sonuç o zamanlar için çok şaşırtıcıydı, şu an ise bu gibi sonuçları çok sık alıyoruz. Daha birkaç ay önce sigara dumanının elektronik sigara buharına kıyasla 93% daha fazla toksik madde içerdiğini gösteren bir rapor yayınlandı. Ancak en etkileyici kanıt ise kanser riski hakkında.

Araştırmacılar yalnızca elektronik sigaranın daha güvenli olduğunu değil, bir sigara kullanıcısına karşı bir elektronik sigara kullanıcısının kanser riskinin 57.000 kat daha az olduğunu keşfetti.

Resim


Sonuç

Bu yıl elektronik sigara sektöründe günler oldukça hareketli geçiyor. Ancak bu yeni haberlerinin hepsinin kötü olduğu anlamına da gelmiyor. Kamunun algısı elektronik sigara sektörünün aşması gereken en büyük engellerden biri olmaya devam ediyor. Bu sebeple eğer yetişkinler elektronik sigara ile ilgili doğruları anlamaya başladıysa, bu elektronik sigaraların kamudaki algısı için oldukça iyi bir haber olabilir. Eğer yakın zamanda bir şey yapılmazsa, kanun koyucuların elektronik sigarayı bu kadar etkili yapan parçalarını kullanıcıların elinden alması çok uzun sürmeyebilir. Bu yüzden sigara her yıl çok daha fazla insanın önlenemez şekilde canını almaya devam ederken, elektronik sigaranın zarar azaltımı ve sigarayı bıraktırma konularındaki değerini desteklemek için çok çalışmalıyız.

Sizce kısmen daha yaşlı jenerasyonun elektronik sigaraya geçişi iyi bir şey mi? Size göre elektronik sigaranın önündeki en büyük engel nedir? Sizce diğerlerine elektronik sigara hakkındaki doğruları anlatmanın en etkili yolu nedir? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla haber ve makale için lütfen blogumuzu ziyaret etmeyi unutmayın.

https://www.elektroniksigaravip4.com/

Ek Resimler

Bu içerik 28.03.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 792 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler