Yükleniyor..

Araştırma:Elektronik Sigara Yüzde 99.6 Daha Az Zararlı

Yorumları oku (1)

Yapılan diğer bir çalışmanın sonucuna göre, sigaradan elektronik sigaraya geçmek sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi seçimlerden biri.

 

Kolayca unutulabilir, ancak modern anlamda elektronik sigara kullanımı yalnızca on yıllık bir geçmişe sahip. Bu sebeple, elektronik sigara kullanımının sağlık üzerinde kısa ve uzun dönemdeki etkileri konusunda araştırmalar halâ devam ediyor. Elektronik sigara ilgili soruları kime sorduğunuza veya cevaplar için hangi kaynağı dikkate aldığınıza bağlı olarak, elektronik sigaranın zarar azaltımı ve sigarayı bıraktırma konularındaki değeri hakkında oldukça farklı cevaplar alabilirsiniz. Elektronik sigara kullanımına karşı kullanılan argümanlar yıllar geçtikçe zayıflıyor, çünkü gün geçtikçe daha fazla araştırma elektronik sigaraya geçişin belirgin faydalarını gözler önüne seriyor.

 

İşin aslı, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre elektronik sigaralar sigaralardan yalnızca güvenli olmakla kalmıyor, bu cihazların 99.6% daha güvenli olduğu belirtiliyor. Araştırmacılar arasındaki güçlenen fikir birliğine karşın, toplum elektronik sigarayı destekleyenler ve buna karşı çıkanlar olarak ikiye bölünmüş durumda. Elektronik sigara kullanımını savunanlar, argümanlarında bu yeni rapor ve diğerleri gibi kanıtları öne sürerken, elektronik sigara kullanımına karşı olanlar ise elektronik sigaraların sigarayı bıraktırma amacı ile yasallaştırılmasının potansiyel sonuçları hakkında endişelerini dile getiriyor. 

 

Son Rapor

 

Bu yeni raporun ortaya çıkmasında rol oynayan araştırmacılar aslında Juul Labs’ tan başkası değil. Bu araştırmacılar elde ettikleri bulguları San Francisco’da düzenlenen bir konferansta uzmanlara sundular. Uzmanların bazıları Juul Labs tarafından yayınlanan rapora çıkar çatışması açısından şüpheli yaklaştı ancak araştırmanın metodolojisine bakıldığında uzmanların çoğunun endişesi ortadan kalktı. Bu yüzdendir ki çok sayıda haber kuruluşu elde edilen inanılmaz sonucu kamu ile paylaşmadı. Araştırma için yaşları 22 ile 62 arasında değişen bir grup katılımcı bulundu. Bu katılımcıların hepsi testten önceki en az son 12 ay içerisinde her gün yine en az 10 sigara içen bireyler arasından seçildi. Daha sonra katılımcılar üç gruba bölündü. Bu gruplardan birine sigara kullanmaya devam etmeleri, bir gruba yalnızca Juul kullanmaları, kalan gruba ise hiçbir şey kullanmamaları söylendi.

 

Tüm katılımcılardan idrar numuneleri toplandıktan sonra, araştırma ekibi bazı inanılmaz bulgular elde etti. Örneğin, elektronik sigaraya geçiş yapan grubun kanser biyogöstergelerinde sigaraya devam eden gruba göre 99.6% azalma olduğu görüldü. Ayrıca araştırmacılar elektronik sigara kullanan grubun hiçbir şey kullanmayan grup ile çok benzer sonuçlar ortaya koyduğunu belirtti. Sigara kullanmaktan kaçınan ve JUUL ürünleri kullanan gruplar arasındaki sigara ile ilgili belli biyogöstergelerin azalması, buhar ürünlerinin yetişkin sigara kullanıcıları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacağını gözler önüne seriyor.

 

Elektronik Sigara Kullanmaya Değer Mi?

 

Bu inanılmaz zarar azaltımı verilerine ek olarak ortada başka kanıtlar da mevcut. 2015 yılında İngiltere Kamu Sağlığı tarafından yayınlanan raporda, elektronik sigaranın sigaraya göre en az 95% daha güvenli olduğu belirtilmişti. Bu elektronik sigaranın değeri hakkındaki ilk büyük kanıttı, ancak o zamandan beri bu kanıtların sayısı her gün arttı. Geçen Aralık ayında, sigara dumanında elektronik sigara buharına göre 93% daha fazla toksik madde olduğunu gösteren bir çalışma yayınlandı. Bunu bir adım ileriye götüren raporda ise bir elektronik sigara kullanıcısının benzer şartlar altındaki bir sigara kullanıcısına göre kanser riskinin 57.000 kat daha az olduğu sonucuna varıldı. Görüldüğü gibi, elektronik sigaranın zarar azaltımı konusundaki değerini reddetmek çok zor.

 

Zarar azaltımı konusundan başka alanlarda da elektronik sigara kullanımının yararlarından bahsetmek mümkün. Örneğin günümüzde elektronik sigara kullanımına karşı çıkanlar, elektronik sigaraların gençler üzerindeki “salgın hastalık” olduğuna inanıyor. Ancak 60.000 gencin katılımı ile gerçekleştirilen anket çalışmasına göre, sigara kullanmayan gençlerin yalnızca 0.1%’ – 0.5%’i düzenli olarak elektronik sigara kullanıyor. Diğer bir çalışma da bunun sebebine ışık tutuyor. Louisville Üniversitesinden bir araştırma ekibi, en iyi sigara bıraktırma yöntemini bulmak adına yaygın olarak kullanılan tüm araçları test etmek istedi. Veriler toplandıktan sonra, elektronik sigaranın reçeteli ilaçları dahi geçerek en etkili sigarayı bıraktırma aracı olduğu sonucuna varıldı.

 

Sonuç

 

Bu yeni araştırma elektronik sigara endüstrisi için gerçekten iyi bir haber. Yayınlanan detaylı araştırma sonucu sayesinde, çok sayıda uzman sonuçların güvenilir olduğu konusunda fikir birliğine vardı ve elektronik sigara konusunda uğruna savaşılması için bir kanıt parçası daha vermiş oldu. FDA yetkilisi gelecek ay istifa etmeye hazırlandığı için sektör şu an gerçekten de ilginç bir durumda. Elektronik sigara konusundaki gelecek düzenlemeler büyük bir soru işareti. Tam da bu sebeple elimizdeki pozitif bilgileri kamu ile paylaşmak çok önemli. Daha fazla sigara kullanıcısı olayı doğru bir şekilde kavradığında, elektronik sigara kullanıcılarının ellerinden haklarının alınması çok daha zor olacak.

 

Juul tarafından gerçekleştirilen araştırmanın elektronik sigarayı desteklemek için kullanabileceğini düşünüyor musunuz? Size göre elektronik sigara kullanımının en önemli parçası hangisi? Size göre elektronik sigara ile ilgili elimizdeki pozitif bilgileri nasıl yaymaya çalışmalıyız? Lütfen ne düşündüğünüzü yorumlarda belirtin, ayrıca daha fazla haber ve makale için bu blogu takip etmeyi unutmayın.

Ek Resimler

Bu içerik 09.03.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 1558 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Sigaranın zararlı olduğu artık kesin bir bilgi, elektronik sigaranın zararlı olduguna dair bir sonuç olsaydı çoktan tüm dünya bu gerçeği görür ve kabullenirdi. E-sigara ile bu kadar uğraşılmasının nedeni nedir? Rant olabilir mi? Binlerce deneyde kanıtlanmış bir zararı olsa çoktan unutulmuştu ama aksine kullananlar kendini iyi hissediyor nefes alması düzeliyor tat alaması iyileşiyor sarı dişler olmuyor cilde zarar vermiyor bu temel belirtiler bile çok daha az zararlı oldugunu anlatıyor bize.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler