Yükleniyor..

Avrupa'nın Elektronik Sigaraya Bakışı Zararlı Mı Faydalı Mı [Video]

Yorumları oku (1)Bu belgeseller de ilginizi çekebilir;

Bu Belgeseli Mutlaka İzleyin! BBC Araştırdı Elektronik Sigara Zararlı Mı?

E-Sigaralar Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun:Big Vape Belgeseli

Avrupa'da ve hatta tüm dünyada fırtına gibi gelişi ile neredeyse bir devrim olarak nitelendirildi.

Elektronik sigara yani e-sigara. Sadece Avrupa'da 7 milyon kullanıcıdan bahsediliyor. Tütün ve diğer kimyasal maddeler yerine buhar ve birazda nikotini içinize çekiyorsunuz. Ekranda gördüğünüz kullanıcı için bu ürün tam bir mucize.


Bir sonraki haberimiz, Avrupada Yeni Elektronik Sigara Düzenlemesine Dair Yasalar Yürürlüğe Girdi

Kullanıcı: Bu buluştan en az 4 yada 5 kez sigarayı bırakmayı denedim, şimdi e-sigaraya başladığımdan beri tütün kullanmıyorum.

Elektronik sigaranın en tehlikeli alışkanlık olan sigara tiryakiliğine bir son verdiği gerçek. Avrupa genelinde nüfusun yüzde 29 sigara kullanırken Fransa da beş kişiden biri tiryaki. Sağlık yetkilileri

Tütün tiryakisi olan her iki kişiden birinin bu nedenle hastalanarak öldüğünü belirtiyor. Doktor ve tütün uzmanı olan Dr Philippe Presles kendisi ile birlikte 100 doktorun daha imzaladığı çağrıda e-sigaranın sigaraya karşı bir alternatif olarak desteklenmesini belirtiyor.

Dr Philippe Presles: Elektronik sigara ile tütünün neden olduğu üç önemli zehri ortadan kaldırmış oluyoruz. Bunlar katran karbonmonoksit ve bazı ince partiküller. Bu üçü zehir tiryakilerde kansere kalp krizine ve sonrada kronik bronşite neden oluyor.

Peki bu yeni elektronik sigarada herhangi bir zarar bulunuyor mu?

Eğer e-sigarayı diğer ürünlerle karşılaştırırsak zararın ne kadar düşük olduğunu görebilmek mümkün. Mesela bir tarafa tütünü koyun, daha sonra alkolü en sona da aşırı yağlı ve şekerli ürünleri koyalım. Elektronik sigarayı bu kategoriye değil, sebze meyve ve balıkların yer aldığı kategoriye yerleştirmek gerekir. Sağlığı tehdit eden yönü gerçekten çok düşüktür.

Tıp dünyasının olumlu görüşlerine rağmen Avrupa komisyonu e-sigaranın geleceğini belirleyecek bir karar almaktan çekiniyor. Tütün ile aynı kefeye konulan e-sigaranın hala yasal yaşın altında olanlara satılması yasak. Ayrıca yüksek vergi oranları tütün sigarasından 5 kez daha ucuz olan ürünün satışını olumsuz etkiliyor. Ekranda gördüğünüz kullanıcı e-sigarayı ilk kez deniyor.

Michel Celemenski: 40 yıldır sigaranın tiryakisiyim bırakmak için her şeyi denedim, nikotin bandı, klinikler, sakız hepsini. Sigarayı ağzıma almadığım dönemler oldu, fakat her defasında sigara içme jestini özlemem nedeniyle yeniden başladım. Ayrıca tadı, sigaranın tadına bayılıyorum, sigara içmeyi seviyorum özlediğimi bu alışkanlıklarım oldu.

Peki e-sigaranın bıraktığı tat nasıl ?

Michel Celemenski: Samimi olarak söylemek gerekirse etkileyici. Aynı zevki veriyor, tütün olmadığını hissediyorsunuz. Duman var koku yok bunun farklı bir şey olduğu belli.

Elektronik sigaraya yapılan övgüler genelde aynı, yine de Avrupa komisyonu son tütün düzenlemesinde e-sigaranın satışını sınırlamayı da es geçmedi.

Salvatore Adamo: Ürünü kötülemeye başladılar nedenini bilemiyoruz. Daha önce tütün sigarası için kullandıkları ünlü ihtiyat prensibini bahane ediyorlar. Neden bu prensibi e-sigara için kullanıyoruz. Bu ürünün kötülenmesi halkın algısında endişeye neden oluyor.

Peki birçok doktorun sorun görmediği bir ürünü kötülemenin anlamı nedir. E-Sigara taraftarı bu politikanın nedenini ilaç şirketlerinin ve sigara endüstrisinin lobi baskısına bağlıyor. Sadece Fransa da elektronik sigara satış merkezleri son yıl içerisinde üç yüz den bin beş yüz adete fırladı.

Sigara ile savaş ofisinin Fransa sorumlusuna göre, Avrupa komisyonu için asıl mesele e-sigaranın uzun dönemde etkileri hakkında ciddi bir çalışmanın yapılmamış olmasıdır.

Bertrand Dautzenberg: Son düzenleme bu ürünün tehlikeli olduğu yönündeki ısrarını sürdürdü. Halbuki insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri çok düşüktür. Tütün sigaralar otoyolda karşı şeritte aşırı hızda araba kullanmaya benzer. Elektronik sigara ise yüz otuz km hız yapmanız gereken yolda yüz kırk yapmak gibidir. Tabi ki herkes böyle yaparsa kazaların olması kaçınılmazdır.

Sebastian Bunio: Elektronik sigara derneği kurucularından. Ona göre e-sigaralar tütün barındırmadığından Avrupa'nın sigara düzenlemesi içerisinde yer almamalıdır. Bunio bu yeni ürünün yasal olması içinçaba veriyor. Kaygısı ise Bürüksel in bu yeni ürünün sigara ile mücadelede ne kadar önemli olduğunu algılayamamasıdır. Kendisi bir yıl dan beri elektronik sigara sayesinden tütün kullanmıyor.

Sebastian Bunio: Elektronik sigaranın özelliği aşağı tabakadan gelen bir buluş olması. Yani tiryakiler tarafından yaygınlaştı. Önce küçük tüccar ve küçük fabrikalar tarafından piyasaya sürüldü. Uluslararası dev şirketlerin desteği yıllarca süren bir araştırmanın ürünü felan değil. Öylesine kendiliğinden bu nesil alışkanlıklarına yerleşti, ayrıca ne ilaç endüstrisi nede sigara endüstrisi  ve onların gürültücü dağıtıcıları bunun yaygınlaşacağına ihtimal vermedi. İnsanlar daha geçen seneye kadar e-sigaranın başarabileceğini düşünmüyordu.

Avrupa'da elektronik sigara endüstrisi bugün beş yüz milyon euroya ulaştı. Doksan bir milyarlık klasik sigara piyasasının baya gerisinde kalsa da kullanıcı sayısı çok hızlı bir şekilde artıyor. Fakat Fransa'da sigara satan büfeler son Avrupa düzenlemesinnden olumsuz etkilendiklerini ifade ediyor. Fiyatlara zam gelirken sınırlar ötesi sigara alışverişinin azalmasına neden oldu.

Cyril Geiger yapılan vergi artışının karaborsa piyasasının işine yaradığını belirtiyor.

Cyril Geiger : Bizim amacımız elektronik sigaranın nikontinli satışının sadece kendi üzerimizden yapılması. Çünkü nikotinli olduğu için bunun tekeli bize ait, açık söylemem gerekirse pazarın geleceği bu üründür. On yıl içinde aynı sigarayı içiyor olmayacağız. Yeni güncellenmiş 2.0 sigaralar falan kullanıyor olacağız. Bu küçük ürün Çin'de bir garajda bulundu ve bir anda milyonları etkisi altına aldı. Şimdi büyük şirketler tütünün sağlığı tehdit edici yönlerini azaltmak için araştırmalar yapmaya başladı. Artık sağlığı tehdit etmeden aynı zevki alarak tüketme anlayışı gündeme geliyor.

Peki bu yeni ürün sigara alışkanlığına son vermede ne kadar etkili. Şuana kadar elimizde sadece birkaç çalışma var. Yaklaşık yirmi kişiden birinin bu yöntemle sigarayı bırakabildikleri tahmin ediliyor. Çoğunluk ise elektronik sigaranın yanında tütünü azaltsa da tamamen bırakmıyor. Bazıları içinse bu yeni yöntem hiç işe yaramıyor Pascale Picard bunun en açık örneği.

Pascale Picard: Sigarayı bırakmayı istemiyorum. Böyle bir arzum yok, Benim için sigara içmek gerçekten bir zevk. Belki de bunun yüzünden bırakmaya motivasyonum yok. Tabi endişelendiğim gençler şimdi bir paket sigaranın yerine e-sigarayı ceplerinde taşıyorlar. Halbuki bu yeni ürünün ne kadar risk ve tehdit taşıdığını tam olarak bilmiyoruz. Tütünde ise en azından bunu bilerek hareket ediyoruz.

Bertrand Dautzenberg: Halk için en önemli risk elektronik sigaranın tütün kullanma alışkanlığı için bir önayak oluşturması. Şimdi büyük şirketlerin küçük e-sigara şirketleri satın aldıklarını duyuyoruz. Bunu ne için yapıyorlar. Bu yeni ürünü insanlara tütünü aşılamak için bir yöntem olarak kullanmak istiyorlar. Bunu medya aracılığı ile açıkça söylemek istiyorum. Piyasayı çok iyi bilen bu şirketler elektronik ürünü özellikle gençleri sigaraya alıştıracak bir yöntem olarak bakıyorlar.

Avrupa parlamentosu Mart ayında yeni tütün düzenlemesini oylayacak. Daha sonra her Avrupa Birliği ülkesi kendi sınırlarında elektronik sigaranın nasıl düzenlenmesi gerektiğine 2 yıl içinde karar verecek. Birçok kullanıcının umudu ise elektronik sigaranın Avrupada ki devrimine devam etmesi ve tütünü bırakma yöntemi olarak teşvik edilmesi.Smok Vape Pen Plus Elektronik Sigara

 

Ek Resimler

Bu içerik 05.11.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 3776 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Elektronik sigara bilimsel olarak kanıtlanmış yüzde 95 daha az zararlı tütün sigarasına göre bence bundan sonraki tartışma ve araştırma konusu şu olmalıdır, elektronik sigara içerisinde kullanabileceğimiz yüzde 100 zararsız sıvıları nasıl üretiriz hatta insana yararlı sıvılar e-likitler aromalar nasıl üretilir? Tartışma konusu bu olmalıdır.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler