Yükleniyor..

Elektronik Sigara İçin Yeni Anketi Sonuçları Açıklandı

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan geniş çaplı ortak çalışmaya göre yetişkinlerin neredeyse yarısı elektronik sigara kullanımının en az sigara kullanımı kadar zararlı olduğuna inanıyor.

 

Elektronik sigara endüstrisi için en önemli ve en uzun süredir ortada olan problemlerden bir tanesi elektronik sigaraların zarar azaltımı ve sigarayı bıraktırma konularındaki değeri hakkında kamunun algısı. Her gün artan kanıtlara rağmen, çok sayıda insan halâ elektronik sigara kullanımının en az sigara kullanımı kadar zararlı olduğuna inanıyor. Sonuç olarak, yetkili makamlar da endüstriyi çok yüksek vergilerle karşı karşıya bırakma konusunda hiçbir endişe tanımıyor. Ayrıca Amerika özelinde konuşacak olursak son zamanlarda ülke genelinde bir e-likit aroma yasağı tartışılıyor.

 

Maalesef bu durumlar daha iyiye gitmek yerine daha da kötüye gidecek gibi görünüyor. Yeni yayınlanan bir çalışmaya göre yetişkinlerin neredeyse yarısı (45%) elektronik sigaraların en az normal sigaralar kadar zararlı olduğuna inanıyor. Ancak belki de en kötüsü, elektronik sigara konusunda kamu farkındalığının yıllardır artmasına rağmen durumun böyle gelişiyor olması.
Amerikan hükümetinin elektronik sigara kullanımına karşı tutumu kamuda da karşılığını buluyor gibi görünüyor. Ancak elektronik sigaraları desteklemeye devam etme konusunda kararlı olan elektronik sigara kullanıcıları, bu cihazların zarar azaltımı konusudaki değerini destekleyen çok sayıda bağımsız araştırmaya dikkat çekiyor.

 

Yeni Anketler

 

Yeni çalışma Georgia Eyalet Üniversitesi ve Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsünün ortaklığında yürütüldü. Araştırmacılar 35.000’den fazla yetişkin bireyden elektronik sigara ve sigara konularındaki algılarına ilişkin veriler topladı. Verilere bakıldığında ilk göze çarpan şey yetişkinlerin 45%’inin elektronik sigaranın sigara kadar zararlı olduğuna inanması oldu. Daha da kötüsü, elektronik sigara kullanımının sigara kullanımından daha az zararlı olduğunu düşünen bireylerin sayısı ters yönde ilerliyor. 2012 yılında bu oran 45% iken şu an bu oran 35% civarında.

 

Çalışmada elde edilen diğer veriler de olumlu değil. Elektronik sigaranın geleneksel sigaradan daha zararlı olduğunu düşünen yetişkinlerin sayısı 2012 yılına kıyasla neredeyse on kat artarak 1.3%’ten 9.9%’a yükselmiş durumda. Çalışmayı yürüten araştırmacılar elektronik sigarayı destekleyerek çalışmaya katılanları elektronik sigaranın sigaraya kıyasla daha güvenli olduğu konusunda ikna etmeye çalıştılar. Ama elektronik sigaraların da bir tür tütün ürünü olduğu gibi yanlış argümanlar kullandılar. Bu küçük ancak önemli ifade, elektronik sigaranın yalnızca puro veya çiğneme tütünü gibi tütün formlarına alternatif olduğunu düşündürse de, elektronik sigaralar tek başına incelenmesi gereken tamamen farklı cihazlar.

 

Elektronik Sigara Kullanımının Farkı

 

Zarar azaltımı veya sigarayı bıraktırma aracı olarak elektronik sigaranın değerini gösteren ortada çok sayıda kanıt var olmasına rağmen, kamunun bu cihazların kullanımı konusundaki yanlış algısı moral bozucu. 2015 yılında, İngiltere Kamu Sağlığı kurumunun elektronik sigaraların sigaraya kıyasla 95% daha güvenli olduğunu açıkladığı önemli raporu hepimiz biliyoruz. O yıllarda bu toplumda büyük bir etki yaratmışken, bu seviyede bir zarar azaltımı konusundaki araştırmalar artık daha sık karşımıza çıkıyor. Henüz birkaç ay önce sigara dumanında elektronik sigara buharına kıyasla 93% daha fazla toksik madde olduğunu gösteren bir çalışma yayınlandı. Ancak özellikle Aerosol Bilimleri Dergisinin, sigara kullanan bir bireyin elektronik sigara kullanan bir bireye kıyasla kanser riskinin 57.000 kat daha fazla olduğunu gösteren çalışması incelendiğinde elektronik sigaranın zarar azaltımı konusundaki değerini yadsımak imkansız olacaktır.

 

Ancak elektronik sigaranın değeri yalnızca zarar azaltımı konusundan gelmiyor. Hatta bazıları elektronik sigara kullanımı ile ilgili en kritik şeyin sigarayı bıraktırma konusundaki değeri olduğunu düşünüyor. Louisville Üniversitesinden araştırmacıların yürüttüğü çalışmada yaygın olarak kullanılan sigarayı bırakma yöntemleri test edildi ve elektronik sigaranın yalnızca etkili bir araç olduğu değil, diğer tüm araçlardan daha başarılı olduğu ortaya çıktı. Elektronik sigara kullanımına karşı en çok kullanılan argümanlardan biri olan elektronik sigaranın gençler üzerindeki etkisinin abartıldığı konusunda da elimizde veriler var. 60.000’in üzerinde gerçekleştirilen bir ankete göre sigara kullanmayan gençlerin yalnızca 0.1% - 0.5%’i düzenli olarak elektronik sigara kullanıyor.

 

Sonuç

 

Bu çalışmanın yürütücüleri elektronik sigarayı destekleyi denemek için ellerinden geleni yapsalar da aslında işleri daha kötü bir hale getirdiler. Elektronik sigarayı bir tütün ürünü olarak göstererek, kamudaki “elektronik sigara ile sigara aynı şey” gibi bir yanlış algıyı güçlendirdiler. Ancak haberlerin hepsi kötü değil. Elektronik sigara kullanımının kamudaki algısı daha kötüye giderken, elektronik sigaranın değerinin farkında olan insanların sayısı da her zamankinden daha yüksek. Elektronik sigara ile ilgili tüm olumlu bilgileri etrafımızdaki sigara kullanan insanlar ile paylaşmalıyız, içinde bulunduğumuz durumu iyileştirebilmenin tek yolu bu. Eğer gelecekte elektronik sigara kullanım hakkımızı elimizde tutmak istiyorsak işe tam da buradan başlamalıyız.

https://www.elektroniksigaravip4.com/

 

Ek Resimler

Bu içerik 10.04.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 1243 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler