Yükleniyor..

İngiltere’de İçilecek Son Sigaranın Yeri ve Zamanı Tahmin Edildi

Araştırma raporuna göre İngiltere’de son sigaranın 2050 yılında Derby şehrinde içilmesi bekleniyor.

 

Sigara tüm dünyada önlenemez ölüm ve hastalıkların birincil sebebi olmaya devam ederken, sigarayı bıraktırma konusundaki etkili yöntemler hayati bir önem taşıyor. Çoğu ülke nikotin bandı ve nikotin sakızı gibi geleneksel replasman tedavilerini desteklerken, İngiltere gibi çok az sayıda ülke sigarayı bıraktırma aracı elektronik sigara kullanımı destekliyor. En başlarda buna karşı çıkanlar olsa da, şu anda çok az kişi elektronik sigara kullanımının İngiltere’nin yararına olmadığını iddia edebilir. Hatta yeni bir çalışmada İngiltere’de son sigaranın 2050 yılında Derby şehrinde içileceği öngörülüyor.

 

İngiltere elektronik sigara kullanımı konusunda harika bir başlangıç yaptı ve sigara kullanım oranı 15%’e kadar düşmüş durumda, bu oran ülke için tüm zamanların en düşük oranı. Daha da etkileyici olanı, tüm bu süreç yalnızca birkaç on yıl içerisinde gerçekleşti; 1990 yılında İngiltede’de sigara kullanım oranı yaklaşık olarak üçte birdi. Tüm bunlardan bağımsız olarak, bu son rapor konu elektronik sigara olduğunda İngiltere’nin neden dünya lideri olduğunu bir kez daha bize gösteriyor.

Resim

 

Yeni Çalışma

 

Çalışma, İngiltere merkezli iktisadi danışma ve araştırma firması olan Frontier Economics tarafından yürütüldü. Bu çalışma ile ülke içerisindeki farklı şehirlerde sigara kullanımının ne zaman son bulabileceği tahmin edildi. Araştırma başlarda eleştirileri üzerine çeken Philip Morris International tarafından desteklendi. PMI’ın bu tür bir araştırmanın içinde yer almasına önyargılı yaklaşmak normal olsa da, bunun Big Tobacco şirketleri üzerindeki olumsuz etkileri göz önüne alındığında çoğu kişi normalden daha güvenilir olduğunu düşünüyor. Elde edilen en heyecan verici bulgu ise İngiltere’deki 7.4 milyon sigara kullanıcısının 30 yıl içerisinde sıfıra düşebileceği. Sigara alışkanlığından tamamen kurtulan son şehrin 2050 yılında Derby olabileceği belirtilirken, rapor çok daha fazla şehrin daha erken kurtulacağını öngörüyor.

 

Ekonomi, istihdam, sağlık ve eğitim verilerine göre, 2024 yılında Bristol sigaradan tamamen kurtulan ilk büyük şehir olacak. Yorks, Berks ve Wokingham’ın bu trendi 2026 yılında takip etmesi beklenirken, çok daha fazla şehrin gelecek on yıl içerisinde sigaradan arınacağı söyleniyor. Bu haber herkes için harikayken, bu trendin gerçekleşmesinde çok büyük rol oynayan elektronik sigara endüstrisi için ise çok daha iyi bir haber. İngiltere’nın kamu sağlığı kurumu PHE: “Daha fazla sigara kullanıcısını elektronik sigara denemeye teşvik ederek insanların tütünden aldığı zararı azaltmak için bir fırsat var” açıklamasında bulundu.

 

Elektronik Sigara Kullanımına Destek

 

Bazı insanlar elektronik sigara kullanımının sigara kullanıcılarına ne sunduğu konusunda halâ emin değil. İngiltere’nin bu konuda dünya lideri olmasının sebebi de bu. Elektronik sigara kullanımının sigara kullanımına göre en az 95% daha güvenli olduğunu gösteren raporu ilk kez yayınlayan kurum İngiltere Kamu Sağlığu kurumuydu. Raporun yayınlandığı 2015 yılında toplumda büyük etki yarattı, ancak bugünlerde bu gibi sonuçları çok daha sık alıyoruz. Yalnızca birkaç ay önce araştırmacılar sigara dumanında elektronik sigara buharına kıyasla 93% daha fazla toksik madde olduğunu gösteren bir rapor yayınlandı. Ancak elektronik sigaranın değerini gösteren belki de en önemli kanıt, Aerosol Bilimleri Dergisinin yayınladığı rapor. Bu rapora göre sigara kullanan bir bireyin kanser riski elektronik sigara kullanan bir bireye kıyasla 57.000 kat daha fazla.

 

Ayrıca konu yalnızca zarar azaltımı da değil. 60.000 genç üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre sigara kullanmayan gençlerin yalnızca 0.1% - 0.5%’i düzenli olarak elektronik sigara kullanıyor. Bu da çok daha azının elektronik sigara sebebiyle sigaraya başladığı anlamına geliyor. Ayrıca not etmekte fayda var, araştırmacılar elektronik sigara kullanımının yalnızca sigarayı bırakmanın etkili bir yolu olmadığını, başarılı sonuç verme ihtimali en yüksek olan seçenek olduğunu belirtiyor.

 

Sonuç

 

İngiltere elektronik sigara düzenlemelerinin nasıl ele alınması gerektiğine dair güzel bir örnek. Elektronik sigara kullanıcılarının cihazlarını istedikleri yerde kullanabilmelerinin yanında, elektronik sigaranın zarar azaltımı ve sigarayı bıraktırma konularındaki değerinden mükemmel sonuçlar elde edebiliyorlar. Elektronik sigara kullanımı sayesinde tüm zamanların en düşük sigara kullanım oranına sahipler ve şimdi de elektronik sigaralar sigarayı tamamen ortadan kaldırmak için çok önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor. Diğer birçok yerde insanların elektronik sigara kullanımına ulaşmaları zorlaştırılırken, bu ülkeler İngiltere’den ders çıkarmalı ve elektronik sigaraların sunduğu değerler için bu cihazları desteklemeliler.

https://www.elektroniksigaravip4.com/

Ek Resimler

Benzer İçerikler