Yükleniyor..

IQOS' mu GLO' mu Hangisi Daha İyi? Tercih rehberi

Yorumları oku (4)

Özellikle son zamanlarda HnB (Heat not Burn) cihazlarının popülerliği gittikçe artıyor. Bu oldukça heyecan verici, çünkü bu durum üreticilerin ısıtılmış tütün konusunu ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor. Bu yazımızda da konuyla ilgili olarak BAT’ın (British American Tobacco) Glo ve PMI’ın (Philip Morris International) IQOS cihazlarını karşılaştırdık.

 

Şu anda piyasayı domine eden ürünlerden ikisi Glo ve IQOS . Bu iki cihaza da oldukça aşinayız, özellikle iQOS ’a. Ancak bir süredir bu cihazlar hakkında detaylı bir şekilde konuşmadık. İçinde bulunduğumuz an bunu yapmak için iyi bir zaman olabilir. Bir taraftan Avrupa’da bu cihazlar daha yaygın bir şekilde kullanılırken, kullanıcıların aklında da hangisini seçecekleri konusunda soru işaretleri mevcut. Buna bizim bir cevabımız var, eğer ne düşündüğümüzü bilmek istiyorsanız okumaya devam edin!

 Resim

Temel Bilgiler

 

IQOS ve Glo aynı çalışma prensibine sahiptir – cihazın içine yerleştirilen işlem görmüş bir tütün çubuğunun ısıtılmasıyla buhar üretirler. Bu sistemin avantajları kullanımının kolay olması, kolay temizlenebilir olması ve tütün çubuklarının tıpkı normal sigara hissiyatı veren filtreye sahip olmasıdır. Ancak cihazlar arasında bazı farklar da vardır. BAT ve PMI belirli prensipleri kullanılabilir bir cihaza dönüştürmek için farklı yaklaşımlarda bulunmuşlardır ve bunların da artı ve eksi noktaları mevcuttur.

 Şekil ve Boyut

 

IQOS’a baktığımızda, PMI’ın cihazı bir sigaranın şekline ve boyutuna mümkün olduğunca yaklaştırmak için çok çaba sarf ettiğini görüyoruz. Elbette cihaz bir sigaraya göre daha kalın ve daha ağır, ancak kesinlikle iyi bir tasarım düşüncesi olduğunu söyleyelim – iQOS küçük bir puroyu andırıyor, ancak çok ağır da değil. Ağzınızda tutamıyor olsanız bile elinizde bir sigara gibi tutabilirsiniz. Bu özellikle sigarayı yakın zamanda bırakan bireyler için büyük bir artı, çünkü bu bakımdan sigarayla oldukça benzer bir deneyim sağlıyor. Elbette cihazı çok küçük yapmak pil kapasitesinden ödün vermek anlamına geliyor. Kullanımda değilken hem dahili bataryayı şarj eden hem de iQOS’u koruyan portatif şarj kutusu (PCC) sayesinde PMI bununla başa çıkmış görünüyor.

 

BAT ise Glo cihazının ise sigaraya benzer bir tasarımı yok. BAT bunun yerine küçük, basit bir box modu andıran bir cihaz tasarladı. Glo’yu bir sigarayı tuttuğunuz şekilde elinizde tutmanızın bir yolu yok, bu açıdan sigaraya benzer bir deneyim elde edemiyorsunuz. Diğer bir taraftan, cihaz herhangi birinin rahat bir şekilde kullanabileceği kadar küçük ve hafif. BAT’ın seçtiği tasarım büyük bir avantaj daha sağlıyor – bu tasarım sayesinde cihaz içerisine bir adet 18650 pil yerleştirilebiliyor.

 

Genel olarak baktığımızda, bu kategoride kazananın iQOS olduğunu söyleyebiliriz. Hem küçük hem de şık cihaz neredeyse rakipsiz.

Resim

 

 

Kullanım Kolaylığı

 

İki cihazın da kullanımı gayet kolay. Cihaz içine bir tütün çubuğu yerleştirin, tuşa basın, ısınmasını bekleyin ve daha sonra içinize çekin. Bunun yanında iki cihaz da kolay temizlenebilir bir tasarıma sahip.

 

Batarya Kapasitesi

 

iQOS’un küçük bir batarya kapasitesine sahip olduğu su götürmez bir gerçek. Gerçekçi olursak, kullandığınız her tütün çubuğundan (heets) sonra cihazı portatif şarj kutusuna yerleştirmeniz gerekiyor. Ancak bu sorun değil, çünkü PCC sizi tüm gün idare edebilecek bir kapasiteye sahip. Ama cihazı arka arkaya kullanmak istediğinizde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. PMI’ın burada kompaktlık ve batarya kapasitesi arasından kompaktlığı seçtiğini görebiliyoruz.

 

BAT ise açık bir şekilde batarya kapasitesini seçmiş görünüyor. Glo cihazını test ederken oldukça etkilendik, çünkü 20 NeoStiks ’ten oluşan tam bir paketi bitirdiğimizde bile batarya seviyesi yarıdaydı. Glo cihazı ile tüm gün kullanımda batarya ile ilgili hiçbir sorun yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

 

Yani, batarya kapasitesi konusunda kazanan bariz bir şekilde Glo.

Resim

 

Kullanım Kalitesi

 

Elbette, konu bu cihazların sunduğu deneyime geldiğinde geri kalan her şey ikinci plandadır. HnB (Heat not Burn) cihazları, sigara gibi tatmin edici bir buhar getirmesi ve kullanıcıya yeterli nikotini sağlaması için tasarlanmıştır. Bunları iQOS’un çok iyi yaptığını söyleyebiliriz. Başlangıçta endişeleriniz olsa bile, cihazı bir kez kullandıktan sonra oldukça memnun kalacaksınız.

 

Glo’nun ürettiği buhardan da memnun kaldık, ancak daha önce de söylediğimiz gibi iQOS kadar tatmin edici değildi. Bunun sebebinin belirgin bir şekilde daha düşük sıcaklıkta çalışması olduğunu düşünüyoruz. Glo da bize göre harika bir cihaz ve çoğu kullanıcıyı tatmin edeceğinden eminiz. Ancak iQOS’un performansı daha çok göze çarpıyor, özellikle de buharın yoğunluğu konusunda.

 

Yani kullanım kalitesine baktığımızda iQOS’un önde olduğunu söyleyebiliriz. Bu elbette subjektif bir yorum. Cihazları kendiniz deneyip kendi kullanım profilinize daha uygun olan cihazı seçebilirsiniz.

 

Sonuç

 

Hem iQOS hem de Glo harika cihazlar, ve ikisinin de kendilerine göre güçlü yönleri var. Glo’nun en önemli gücü, yani sunduğu batarya kapasitesi pek çok insan için bir tercih sebebi olacaktır, bu da oldukça anlaşılabilir bir şey. Diğer bir yandan ise iQOS bize göre genel kalite olarak daha iyi bir cihaz. Eğer geleneksel sigaradan bu cihazlara geçiş yapmak istiyorsanız hem bu cihazları hem de farklı tütün çubuğu çeşitlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımız ilginzi çekebilir,

Apple Elektronik Sigara Üretecek Mi? 

E-Sigara ile iQos Arasındaki Benzerlikler ve Farklar

iQos Kutu Açılımı Özellikleri Ayarları Kullanımı Temizliği

İQos Heets Nedir? Tütünü ve Filitresi Nasıldır? Nasıl Kullanılır?

IQOS Kullanım Kılavuzu
IQOS'un Yolcu Eşyası Olarak Getirilmesi Yasaklandı
FDA' dan iQos' a İzin: ABD Pazarında Satışı Serbest

Ek Resimler

Bu içerik 18.04.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 11288 kez okundu.

Yorumlar (4)

 • Iqos sigara içinde tütün ile filtre arasında plastik benzeri kendi üzerine katlanmış bir membran var bu membran sigara içimi bittiğinde acılıp incelenirse sıcaktan yarı erimiş, sertlşemiş yani yapısal olarak değişime uğramış oluyor. Bu durumda tüketici bu belirsiz maddenin buharınıda solumuş. Glonun sigarasında ise tütün , filtre ve dışındaki kağıt dışında bir şey yok. Bu nedenle daha güvenli olabilir. Bu konuda bir araştırma yapılması sanırım gerekli.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Heets incelememizi buradan okuyabilirsiniz. Teşekkürler

  https://www.elektroniksigaravip4.com/icerik/iqos-heets-nedir--tutunu-ve-filitresi-nasildir--nasil-kullanilir.html

 • Bende kararsız,kaldım haklısınız

 • En önemli farktan bahsetmemişsiniz. İqos, rezistansı tütünün içine girerken glo sigarayı dıştan ısıtıyor. Bunun yarattığı en önemli sonuç glo iqos gibi temizliğe ihtiyaç duymuyor. Ve temizliğe ihtiyaç duymadığı için içindeki hazne sürekli tıkanmıyor ve dumanın sürekli aynı oranda gelmesini sağlıyor.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Değerli katkınız için teşekkür ederiz.

 • Bende bunu merak ediyordum glo almak için. Tanıtımlarda işlem görmemiş normal tütün gibi görünüyor fakat iqos taki gibi seramik vs yok mu? Benm seramik 3 kere kırıldı iqos multi 3 te. İqos sigaranın içine girip ısıtması bi avantaj mı? Eğer glonun mantığı ve tütünü / çalışma prensibi aynı ise glo almayı da düşüneceğim.. Yani mesela çalışma sistemine göre hangisi daha az zarar veriyor ve aldığımız haz değişiyor mu? Bazıları iqos daha sigaraya yakın demiş vs. Glo almayı düşünyorum cevaplarsanız sevinirim

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler